Horehronského múzea v Brezne

Názov:         Vybájené sedliacke dvory

(insitná tvorba Anny Kotvašovej z Padiny)

Miesto:         Horehronské múzeum v Brezne, Nám. gen. M. R. Štefánika 13 (Meštiansky dom)

Trvanie:       20. 5. – 20. 6. 2017

Kurátorka:  Hana Peterajová

Anna Kotvašová sa narodila v srbskej Padine, ktorá je jedným z hlavných prameňov jej inšpirácie. Rurálna (vidiecka) tematika a spomienky na rodisko ju zaraďujú medzi maliarov kovačicko-padinského fenoménu insitnej tvorby. Snaží sa byť originálnou maliarkou a jej maliarsky svet má príznačnosti, ktorými sa istotne odlišuje od maliarov spomenutého fenoménu. Svoje vnútorné impresie začala najprv prenášať na drevo a na porcelán. Mnohé suveníry z Padiny v šírom svete,  na dreve a na tanieroch, sú dielom práve jej šikovných rúk. Predsa osudové bolo jedno plátno, ktoré jej v roku 1995 daroval rodák, svetoznámy insitný maliar Michal Povolný. Svoje umelecké vlohy tak pomocou štetca a farieb položila na plátno. Keď jej majster Povolný povzbudzujúco povedal: “Z teba bude maliarka!“ jednoducho sa to začalo.

Za viac ako 20 rokov jej tvorbu obdivovali na samostatných výstavách nielen v Srbsku, Macedónsku, Čiernej Hore, ale tiež už vo viacerých mestách na Slovensku.

Anna Kotvašová je členkou Múzea insitného umenia v Jagodine, tiež je členkou DUK  – Detvianskej umeleckej kolónie. Pravidelne sa zúčastňuje aj na výtvarných sympóziách. Roku 2014 sa stala členkou Galérie insitného umenia v Kovačici. Ocenená bola viacerými uznaniami a diplomami - v roku 2002 v Belehrade za najkrajšiu miniatúru, na 9. bienále v Bukurešti získala 1. miesto, v Čadci získala čestné uznanie na bienále Žena a kvet. V Bratislave získala čestné uznanie za obraz Narodenie Ježiša, ktorý bol vybraný na celoštátne kolo v Trenčíne.

V roku 2000 vydala grafickú mapu Moje morky.

Anna Kotvašová vytvára vlastné kompozície, do ktorých vnáša seba samu. V súčasnosti zo svojho talentu niečo prepožičiava aj mladým začínajúcim maliarom.

Tlačovú správu zostavila: Hana Peterajová

Letná sezóna 2017