Stála expozícia inštalovaná na galérii miestnej synagógy od roku 2001 je výsledkom výskumu, ktoré realizovalo  Horehronské múzeum v rámci svojej odbornej činnosti. Dokumentuje v priereze pomerne krátku históriu  pôsobenia židovskej komunity v Brezne – od príchodu prvých usadlíkov až po holokaust (1859 – 1945). Obrazové predlohy boli získané od preživších alebo ich  potomkov, písomný materiál z archívnych fondov a zbierkových a dokumentačných fondov Horehronského múzea.

Počtom nevýrazná skupina ( Židia tvorili max. 3 – 4 % z celkového počtu obyvateľov Brezna) prispela za necelých sto rokov k obohateniu hospodárskeho, občianskeho aj kultúrneho života v meste. Po druhej svetovej vojne sa však komunita už neobnovila a z povedomia Brezňanov sa postupne stratila. Ostala po nej len synagóga a cintorín. Inštaláciou expozície v jednom zo symbolov jej pôsobenia v meste, sa vytvoril pomyselný oblúk spojenia prítomnosti s minulosťou na uctenie si pamiatky bývalých občanov Brezna.

Expozícia je momentálne z dôvodu rekonštrukcie synagógy dlhodobo neprístupná!